List motywacyjny

Gość


List motywacyjny


 

Jak pisać list motywacyjny?
Co to jest list motywacyjny?

List motywacyjny (LM) inaczej zwany listem intencyjnym,
jak sama nazwa wskazuje, dotyczy twojej motywacji do pracy.
          list_motywacyjny_01

List motywacyjny i CV to komplet dokumentów aplikacyjnych. O ile CV samo w sobie się obroni o tyle list motywacyjny niekoniecznie. Jest ważnym dokumentem ale tylko w parze z CV. Dlatego też nie warto powtarzać informacji zawartych wcześniej w swoim życiorysie.

Kilka zasad pisania listu motywacyjnego:

  • Pisz krótko i konkretnie

Podobnie jak w CV pamiętaj żeby tekst listu był wyjustowany i napisany jedną standardową czcionką. LM nie powinien być dłuższy niż jedna strona A4. Zanim zaczniesz pisać LM stwórz swoje CV. Przeczytaj dokładnie ogłoszenie o pracę które cię interesuje i zapamiętaj kluczowe informacje (jakie kwalifikacje, umiejętności i wykształcenie jest pożądane na danym stanowisku). Przemyśl treść listu, wybierz najważniejsze informacje – nie może być ich za dużo.

Po lewej stronie u góry wpisz swoje dane (imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail). Niżej, z prawej strony listu, wpisz dane adresata (imię i nazwisko jeśli znasz, jeśli nie to nazwę firmy i nazwę działu do którego kierujesz aplikację).

Pamiętaj że to jest list, zacznij więc od sformułowania „Szanowna Pani”/„Szanowni Państwo”, możesz też wymienić nazwisko osoby do której bezpośrednio się zwracasz.

  • Określ cel listu motywacyjnego - pracodawca musi wiedzieć po co piszesz LM i na jakie stanowisko aplikujesz (być może jest kilka wolnych etatów na różne stanowiska w obrębie jednej firmy).

Możesz zacząć np. tak: „W odpowiedzi na ogłoszenie (nr ref. ) zamieszczonym w portalu „MojaPraca.pl”/„Głosie Wielkopolskim” z dnia 1.10.2012r.  przedstawiam Państwu moją kandydaturę na stanowisko ….”. Jeśli piszesz LM nie odpowiadając na konkretne ogłoszenie, napisz dlaczego wybrałeś właśnie tą firmę i jaki jest zakres twoich zainteresowań (np. wymień dział w którym chciałbyś pracować).

  • Zareklamuj się - napisz dlaczego właśnie ty jesteś odpowiednim kandydatem na to stanowisko. Zastanów się co dobrego możesz wnieść do firmy.  Postaraj się opisać swoje atuty własnymi słowami w sposób prosty i zrozumiały, ale pamiętaj żeby nie przesadzać z długimi opisami.

Określ co motywuje cię do pracy
Warto napisać dlaczego chcesz pracować właśnie w tym miejscu. Co możesz osiągnąć dzięki pracy na danym stanowisku. Możesz zasygnalizować czego oczekujesz od swojego przyszłego pracodawcy.

  •  Prawda i tylko prawda - podobnie jak w CV nie powinieneś kłamać i koloryzować. LM ma być obrazem twojej osoby. Nie warto przypisywać sobie umiejętności, których nie posiadasz.

 

  •  Zachęć do kontaktu

Na końcu swojego listu motywacyjnego zachęć swojego przyszłego pracodawcę  do kontaktu, możesz np. napisać: „Więcej informacji na swój temat chętnie przedstawię na spotkaniu we wskazanym przez Państwa terminie”.

  • Podpisz się - List zakończ słowami „Z poważaniem”/„Z wyrazami szacunku”,… i koniecznie własnoręcznie się podpisz. Możesz również wymienić załączniki które dołączasz do listu, np. CV, referencje itd.


Pamiętaj że LM podobnie jak CV powinno być napisane czytelnie i starannie. To są dokumenty, które świadczą o twojej osobie, nie mogą więc być pogniecione czy poplamione od rozlanej rano kawy.
Wzór listu motywacyjnego znajdziesz tutaj.
LM - przykład.

Więcej praktycznych rad związanych z pisaniem LM znajdziesz w ebooku portalu "Pracuj pl":