CV Curriculum vitae

Gość


Nasze ośrodki

CV Curriculum vitae


Jak napisać CV?
Czym w ogóle jest CV?

CV czyli Curriculum vitae z łacińskiego oznacza „bieg/przebieg życia”, to zatem nic innego jak życiorys zawodowy,

podsumowanie edukacji i ścieżki zawodowej....

                    cv_400
                       

Dla kandydata do pracy to swego rodzaju wizytówka, a dla pracodawcy to odpowiedź na to czy autor danego CV jest odpowiednim kandydatem do zatrudnienia. Dlatego tak ważne jest aby CV było napisane najlepiej jak tylko potrafimy – liczy się nie tylko zawartość ale także ogólny wygląd i szata graficzna naszego dokumentu.

 

Jak wygląda CV?

Dobrze napisane CV to połowa sukcesu w procesie rekrutacyjnym. Co zrobić, żeby CV było naszym atutem? Wystarczy, że zapoznasz się  kilkoma podstawowymi zasadami pisania swojego życiorysu. Oto kilka z nich:

 

→ CV powinno być krótkie i mieć prostą formę (najlepiej żeby zajęło jedną, maksymalnie 2 strony; pamiętaj żeby tekst był wyjustowany i miał jednakową czcionkę w całym dokumencie, np. Arial 10).

 

→ klasyczne CV jest przejrzyste i składa się z następujących elementów:

 • NAGŁÓWEK – CV jest dokumentem, a każdy dokument powinien posiadać nagłówek, wiele osób o tym zapomina. Napisz co to jest, tak, żeby pracodawca od razu wiedział z czym ma do czynienia.   
 • DANE OSOBOWE I KONTAKTOWE – w tym miejscu powinieneś podać swoje imię i nazwisko, adres, numer telefonu, adres e-mail oraz datę urodzenia, ewentualnie zdjęcie.

Adres podaj taki pod którym można cię faktycznie zastać, niech to będzie adres korespondencyjny.

Pamiętaj również o tym aby podać aktualny numer telefonu i taki adres e-mail, który na bieżąco sprawdzasz.

Zadbaj również o to aby twój e-mail brzmiał poważnie. Najlepiej żeby zawierał imię i nazwisko, np. jan.kowalski@..., j_kowalski@..., kowalskijan@....; unikaj maili niepoważnych typu: kotek23@..., boskijohn@...  czy malutka52@... oraz niezrozumiałych i trudnych do zapamiętania, np. kckmpcz@....

 

W prawym górnym rogu dokumentu możesz zamieścić swoje zdjęcie. Niektórzy twierdzą że zamieszczanie zdjęć może wpłynąć niekorzystnie na proces rekrutacji. Inni z kolei, że wręcz przeciwnie – dobrze zrobione zdjęcie portretowe może sprawić, że zostaniesz lepiej zapamiętany, a twoje CV wyróżni się spośród stosu innych. Oczywiście pamiętaj że CV to nie jest „Nasza Klasa” czy „Facebook” i zdjęcie oprócz tego, że powinno być aktualne to jeszcze stosowne do sytuacji (np.  zdjęcie z dyplomu), niekoniecznie zrobione na wakacjach w hawajskim kapeluszu na plaży.

 • WYKSZTAŁCENIE – tutaj powinieneś wpisać chronologicznie informacje dotyczące twojego wykształcenia. Wiadomością istotną dla osoby rekrutującej będzie m.in. kierunek, specjalność i tryb skończonych studiów, nazwa uczelni oraz data rozpoczęcia i zakończenia studiów.  Można wpisać również szkołę ponadgimnazjalną którą ukończyłeś, nie wypisuj natomiast przedszkola i szkoły podstawowej do której uczęszczałeś – dla pracodawcy to nie ma większego znaczenia. Możesz uzupełnić tę część CV o temat pracy licencjackiej/magisterskiej – pod warunkiem że ma to jakiś związek ze stanowiskiem na które właśnie aplikujesz.

  Dane na temat wykształcenia podaje się według schematu: data/przedział lat w jakich uczyłeś się w danym miejscu. (Jeśli nadal się uczysz wpisz datę rozpoczęcia i planowaną datę ukończenia danego etapu edukacji, lub adnotację, że trwa ona nadal). Obok dat wpisz nazwę szkoły, profil klasy, kierunek studiów, nazwę uczelni, dodaj tez poziom kształcenia, np. studia I stopnia.  Wszystkie te informacje powinny być czytelne na pierwszy rzut oka.
 • DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE – to najważniejszy element CV.  W tej części życiorysu należy zachować podobny układ jak w poprzedniej części – z lewej strony daty skrajne, z prawej nazwa firmy, stanowisko, zakres obowiązków (może niekoniecznie wszystkich ale tych najważniejszych).  Tak jak w całym CV – najważniejsze są aktualne informacje, dlatego przyjmuje się regułę: na początku ostatnie stanowisko, na końcu pierwsze.

Co jeśli to twoja pierwsza praca po skończeniu studiów?

 

Dopiero skończyłeś studia/lub jesteś na ostatnim roku i myślisz, ze nie masz co wpisać w swoje CV? Nic bardziej mylnego! Przypomnij sobie co robiłeś w czasie studiów oprócz studiowania? Opisz swoje dotychczasowe zajęcia, praktyki zawodowe, staże, prace dorywcze. Adnotacja o tym, że zbierałeś owoce sezonowe podczas wakacji może być dla pracodawcy informacją że nie boisz się nowych wyzwań i jesteś pracowitym kandydatem.  Pochwal się udziałem i osiągnięciami w konkursach czy projektach realizowanych na szczeblu województwa/kraju. Napisz o swojej działalności społecznej, o tym, ze jesteś/byłeś aktywnym członkiem samorządu studenckiego, działasz w wolontariacie, jesteś członkiem komisji wyborów samorządowych w swojej gminie,…. Pamiętaj tylko że nie zawsze warto pisać wszystko, musisz wybrać wszystkie te informacje, które mają jakiś związek ze stanowiskiem na które właśnie aplikujesz.

 • OSIAGNIĘCIA – napisz to czym chciałbyś się pochwalić, z czego jesteś dumny. Może miałeś wystąpienie na jakiejś konferencji, albo zrealizowałeś własny projekt z którego teraz korzystają inni?
 • KURSY I SZKOLENIA – jeżeli uczestniczyłeś w kursach i szkoleniach, które mogą zainteresować pracodawcę – koniecznie napisz o nich; podaj datę, miejsce odbywania szkolenia, organizatora i przede wszystkim tematykę szkolenia.
 • UMIEJĘTNOŚCI/KWALIFIKACJE – w tym miejscu warto pochwalić się znajomością języków obcych, obsługi komputera, urządzeń biurowych czy prawem jazdy.
  Napisz o tym na jakim poziomie znasz język obcy, warto wspomnieć o posiadanych certyfikatach językowych (np. FCE) czy o słownictwie fachowym które znasz.
  Znajomość obsługi komputera najlepiej jest określić wymieniając listę programów których obsługa nie sprawia ci problemu (np. MS Office, programy graficzne tj. Corel,  Photoshop, programy finansowe tj Płatnik czy Symfonia).
 • ZAINTERESOWANIA – wszystkie rekrutowane osoby na dane stanowisko są w pewnym sensie do siebie podobne. Mają podobne wykształcenie, często skończyły ten sam kierunek studiów, posiadają podobne umiejętności. To co może cię wyróżnić spośród tłumu to twoje zainteresowania. Twoim zadaniem jest pokazać, że jesteś inny niż pozostali kandydaci. W tym celu warto jest opisać swoje zainteresowania. Napisz coś innego niż „sport, muzyka, film”.  Zastanów się co cię tak naprawdę interesuje, może lubisz czytać i masz swojego ulubionego pisarza albo epokę literacką? A może świetnie gotujesz i organizujesz pyszne przyjęcia dla przyjaciół? Jeśli lubisz kino, to warto wymienić reżyserów których cenisz najbardziej. Pochwal się tym, ze sport to nie tylko oglądanie w środowe wieczory Ligii Mistrzostw z paczką chipsów w ręku ale także udział w turniejach sportowych i gra w ligowej drużynie.  W ten sposób pokazujesz że faktycznie interesujesz się danym tematem, a nie wymieniasz kilka przypadkowych czynności, tylko dlatego że jest taka rubryka w CV. 
 • REFERENCJE – jeśli posiadasz opinie od swoich poprzednich pracodawców, opiekunów praktyk czy z ramienia uczelni (pamiętaj żeby były pozytywne) – napisz o tym. Możesz np. napisać „referencje dostępne na życzenie” wówczas przyszły pracodawca wie, że może o takie referencje poprosić.
 • ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH – dzięki temu pracodawca ma prawo do korzystania z twoich danych osobowych. Jeśli nie zamieścisz takiej klauzuli – często jest to równoznaczne z eliminacją twojej aplikacji.  
  Klauzula ta powinna znaleźć się na dole strony i brzmieć tak: "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. 2016 r. poz. 922)."  

Najczęściej popełniane błędy przy pisaniu CV

 

Jest kilka rzeczy które sprawią że nasze CV traci na wartości. Pamiętaj żeby przed wysłaniem swoich aplikacji wystrzegać się kilku często popełnianych błędów, oto kilka z nich:

 • Nie ma jednego uniwersalnego wzoru CV na wszystkie stanowiska. Nie wystarczy raz napisać swojego życiorysu, CV powinno być modyfikowane za każdym razem zgodnie z wymaganiami podanymi w ogłoszeniu. (Musimy dokładnie czytać oferty pracy i wybrać te umiejętności, kursy, doświadczenia,… z naszych zasobów, które pasują do wymogów na dane stanowisko).
 • Błędy językowe i ortograficzne.  Błędy i literówki dyskwalifikują kandydata na dzień dobry. To bardzo nieprofesjonalne. Jeśli tak ważny dokument jak CV posiada rażące błędy to dla pracodawcy sygnał, że podobne błędy kandydat może robić np. w dokumentach firmowych. Zanim wyślesz swoje CV sprawdź jego poprawność językową (choćby przy użyciu automatycznego edytora tekstów w Wordzie).
 • Kłamstwa w CV. Skłamać w CV to najgorsza rzecz jaką można zrobić. Kandydaci często koloryzują swoje umiejętności, zainteresowania czy kompetencje mając nadzieję że pracodawca nie będzie w stanie zweryfikować tych wiadomości. Nie ma nic gorszego jak napisać w CV że się zna np. język chiński a nie potrafi się nawet po chińsku przywitać. Nawet jeśli kłamstwo nie wyjdzie w na jaw podczas rozmowy kwalifikacyjnej, to pracodawca (nawet po zatrudnieniu) ma prawo zwolnić cię dyscyplinarnie, wystarczy że udowodni iż podczas rekrutacji został oszukany.
 • Brak dat oraz  brak chronologii na liście wykształcenia/doświadczeń zawodowych. Pamiętajmy o tym, żeby CV było tak napisane, aby na pierwszy rzut oka wszystkie informacje były czytelne i widoczne. CV musi być uporządkowane.
 • Brak klauzuli o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych (patrz wyżej).
 • Infantylne teksty, np. adresy e-mail typu malutka52@... (patrz wyżej).
 • Zbyt dużo detali w opisie obowiązków, zamieszczanie zbędnych informacji, które nie koniecznie muszą interesować naszego przyszłego pracodawcę. Zastanów się co warto napisać a  z czego możesz zrezygnować.
 • Ogólniki zamiast konkretnych i istotnych informacji.

Jeśli dostosujesz się do powyższych wskazówek napisanie CV nie powinno sprawić Ci większego problemu. Pamiętaj o tym, żeby przed wysłaniem swojego CV dokładnie je przeczytać i sprawdzić czy wszystkie zawarte tam informacje są istotne dla naszego przyszłego pracodawcy. Kiedy już sprawdzisz swoje CV pod względem językowym i merytorycznym warto jest je zapisać w formie nieedytowalnego dokumentu (np. PDF), masz wtedy pewność że bez względu na to jakie oprogramowanie posiada osoba przyjmująca (drogą mailową) twoje CV, nic się nie poprzestawia a twój dokument będzie wyglądał dokładnie tak jak to zaplanowałeś. 

 

Przykładowe CV na stanowisko nauczyciela znajdziesz tutaj.
Więcej praktycznych rad związanych z pisaniem CV znajdziesz w ebooku portalu "Pracuj pl".